Patoloji
Viroloji
Parazitoloji
Bakteriyoloji
Seroloji
Toksikoloji
Yem/Hammadde Toksikolojik Bakı
ve Kalite Kontrolü
Teknik Servis
Teknik Veriler
Bilgi Bankası
Patoloji
Patoloji ile ilgili makalelere aşağıdaki alfabetik indeksi kullanarak ulaşabilirsiniz.

A B c D E F G H I K L M N O Ö P R S T U Ü V W Y 


 Amyloidosis

General Considerations

(Note: Amyloid can be studied in the context of cell injury or immunological diseases. For this reason, we have included the same material in both Cell Injury and Immunopathology.)
Amyloidosis is not a single disease entity but rather a diverse group of disease processes characterized by extracellular tissue deposits, in one or many organs, of protein materials which are generically termed amyloid. Amyloid is distinguished grossly by a starch-like staining reaction with iodine (thus the term amyloid), microscopically by its extracellular distribution and tinctorial and optical properties when stained with Congo red, and by its protein fibril structure as shown by electron microscopy and x-ray crystallography (see Table-1).

Kaynak: by Robert C. Mellors, M.D., Ph.D.

 Amyloidosis nedir ?

Amyloidosis, anormal proteinlerin vücutta bir ya da birden fazla organ sistemlerinde birikimidir. Amyloidosis ismi ilk kez yüzyıl öncesinden kullanılmıştı fakat sebepleri 300 yıl öncesinden tanımlanmıştı. Bununla beraber sadece son 20 yıl içinde hekimler, amyloid proteinin yapısını ve oluşumunu anladılar. Her ne kadar Amyloidosis bir kanser olmasa da, oldukça önemlidir. Hayatı tehtit edici ya da sakatlayıcı olabilir. Bununla beraber, bu durumun giderek bilinmesi, önemli yeni araştırma ve tedavi alternetiflerine yol gösterecek gibi görünmektedir.


 Amyloidosis; Civcivlerde amiloid artropatinin ışık mikroskobu, immunohistokimyasal ve elektron mikroskobik özellikleri

Özet. Amiloid artropati yakın zamana kadar civcivlerde spontane bir sendrom olarak tanınmaktaydı. Çoğu, (peri) artiküler turuncu amiloid birikintileri gösteren femorotibial ve tarsometatarsal eklemler etkilenmiştir. İmmunohistokimyasal evrim amiloidi reaktif bir tip olarak açığa çıkarmıştır. Civcivlerde amiloid artropatinin varlığının Enteococcus faecalis kültürünün bir damar içi enjeksiyon kullanılarak ortaya çıkartılmıştır. Doğal olarak oluşan ve yapay vakalarda amiloid birikimleri eklemlerin hipertofik sinoviyal villuslarda ve eklem kıkırdakların kısmen yüzeysel katmanında ve beslenme ile ilgili kan damarı cidarlarında saptanmıştır.Yapısal olarak, amiloid fibrillerinin kümeleri sinovisit ve kondrosit hücrelerinin iç içe girmesinde görülmüştür. İmmunogold elektron mikroskobu hücre içi amiloid formasyonun belirtilerini ortaya çıkarmakta başarısız olmuştur. Reaktif amiloidli civcivlerin esas bacak eklemlerinde amiloid birikimi için tercih yönü, Enterecoccus faecalis bakteriyemisinin sebep olduğu eklemsel şartla açıklanmaktadır. poliatritis hepatik akut faz protein sentezini tetikler ve eklemlere damarsal serum amiolid A(AA) ihtiyacını artırır. Amiloid olarak SAA nın birikimini artırdığı düşünülen yüksek derecede sülfitlenmiş GAG lar artışında, eklem kıkırdağında ve doku birleşimlerinde yangısal ve dejeneratif değişikliklerle sonuçlanmaktadır.


 Approach to the anorectic rabbit

Anorexia is a common clinical presentation in the pet rabbit. Of course, anorexia is not a disease in itself but can be created by any number of conditions, particularly those that cause pain. The domestic rabbit has the physiology and behaviour of a prey species and will respond to stress or pain like its wild ancestors.1 A highly stressed rabbit can experience a drop in body temperature, renal ischaemia and an increase in catecholamine production.2 Discerning the cause of anorexia requires a detailed history, a thorough physical examination and a variety of diagnostic procedures. In my practice the most common conditions causing anorexia in the pet rabbit include dental disease, gastrointestinal disorders (gastric stasis, intestinal ileus, complete obstruction), urogenital disease, hepatic disease, renal disease, respiratory disease, severe pododermatitis, arthritis, fractures and ingested toxins. Nutritional support of the rabbit during the diagnostic phase is vitally important to prevent or reverse hepatic lipidosis and to reestablish proper gastrointestinal tract (GIT) motility.

Kaynak: by Susan A. Brown, DVM
Dokümanı indirmek için tıklayınız APPROACH_TO_THE_ANORECTIC_RABBIT.doc

 Ascites; Asites ve solunum sistemi

Pulmoner hipertansiyon, pulmoner ve kalp sisteminde sorun yaratan ve broylerlerdeki asitesin en önemli nedenlerinden biridir.Pulmoner direnci artıran veya hipoksiyaya neden olan birçok faktör asitesin asıl nedenidir.Asitese karşı koruyucu özelliği düşünmeden sadece yüksek verimi seçen broiler damızlık programları hayvanları bu duruma daha çok düşürür. Ascites; Broiler yetiştirmede asites olguları Avian Encephalomyelitis yaygınlığı


Kaynak: Güney Gökçelik
Tarih: 18.02.09
Dokümanı indirmek için tıklayınız avian_encephalomyyelitis.doc

 Avian Influenza

Genel Bilgi


 Avian Influenza - Fowl plague Avian Influenza Aşılarını Mevcut Kılmak: Piyasanın Bakış Açısı

Özet: Avian Influenza’ya karşı aşılamanın virüs yayılımını azaltmakta ve enfeksiyon eşiğini yükseltmekte etkin bir araç olduğu kesin olarak bilinmektedir. Ortaya çıkması halinde, hastalığın kontrol altına alınması ve tamamen ortadan kaldırılması amacıyla uygulamaya konan bütün programlarda, aşılamanın programın vazgeçilmez bir parçası olduğu bilinmektedir.

Kaynak: Schudel A, Lombard M (eds): Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü/ Tarım ve Gıda Örgütü Uluslararası Avian Influenza Konfreansı.

 Avian Influenza Kontrolü için Birlik önlemleri ve Yönerge

20 Aralık 2005 tarihli kanatlı influenzasının kontrolü için Birlik önlemleri ve Yönerge 92/40/EEC'nin feshedilmesiyle ilgili KONSEY YÖNERGESİ 2005/94/EC

Kaynak: KONSEY YÖNERGESİ 2005/94/EC
Tarih: 20 Aralık 2005

 Avian Influenza; AB avian influenza (kuş gribine) karşı kanatlı hayvanların aşılanmasını önemli bir seçenek olarak gündeminde tutuyor

Brüksel , 30 Ocak (Reuters) Yetkililer pazartesi günü AB yöneticilerinin tehlikeli kuş gribi dalgalarına karşı ulusal hükümetlerin önlem olarak kanatlı sürülerini aşılamalarına izin verebileceğini bildirdi.


Kaynak: Haber Kaynağı: WHO (DSÖ)
Tarih: Haber Tarihi: 27.01.2006

 Avian Influenza; Animal health and welfare aspects of Avian Influenza Scientific Report


Kaynak: European Food Safety Authority - AHAW
Tarih: 13/14 Eylül 2005
Dokümanı indirmek için tıklayınız AHAW_EFSA_BILIMSEL_RAPORU.pdf

 Avian Influenza; ARKAS upload _ Avian influenza (kuş gribi)

Avian influenza (kuş gribi) bilgilendirme sunumu.

Dokümanı indirmek için tıklayınız ARKAS_upload___KUS_GRIBI.pps

 Avian Influenza; Artan avain influenza (kuş gribi) krizi, global kanatlı ticaretini tehlikeye sokuyor

ROMA, FAO bugün, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da son dönemde görülen Kuş Gribi salgınlarının kanatlı tüketiminde dramatik düşüşlere, ticari yasaklamalara ve ani fiyat düşüşlerine neden olduğunu söyledi.

Kaynak: The Poultry Site / FAO
Tarih: 28 Şubat 2006

 Avian Influenza; Bakanlık mücadele başlıkları

Avian influenza (kuş gribi) inden korunmalıyız ve etkenin yayılmasını kontrol edebilmeliyiz.


 Avian Influenza; Bu virüs Türklere sökmez


Kaynak: Serdar Turgut

 Avian Influenza; İtalya' da H5N7 avian influenza

İtalya' da H5N7 avian influenza vakaları 1999-2000 yılları arası.

Dokümanı indirmek için tıklayınız Avian_Influenza.ppt

 Avian Influenza; Korunma yolları

Avian influzenza' dan korunma yolları.

Kaynak: Sunan : Dr. Richard Curie

 Avian Influenza; Kuş gribi sunumu


Kaynak: Doç. Dr. Ayper SOMER
Dokümanı indirmek için tıklayınız kus_gribi_Doç.Ayper_SOMER.pps

 Avian Influenza; Kuş gribi ve alınması gereken önlemler


Dokümanı indirmek için tıklayınız ku___gribi.ppt

 Avian Influenza; Majör H5N1 vakaları tarihsel sıralama

Hayvanlarda ve insanlarda meydana gelen avian influenza vakalarının 1996 - 2007 tarihleri arası sıralaması.

Kaynak: World Health Organisation (WHO)
Tarih: 11 Eylül 2007
Dokümanı indirmek için tıklayınız AI_INSANDA.pdf


Anasayfa  l   Patoloji  l   Viroloji  l   Parazitoloji  l   Bakteriyoloji  l   Seroloji  l   Toksikoloji  l   Teknik Servis  l   Teknik Veriler  l   Bilgi Bankası